


Gyakran ismételt kérdések
A kiserőmű telepítését alapos tervezői munka kell, hogy megelőzze. A beruházásnak számtalan akadálya lehet mind hatósági, mind hálózati oldalon. Jellemzően amennyiben pl. nem régészeti lelőhelyen kívánunk telepíteni, az építési engedélyezés eredményesen lefolytatható. Az építési engedélyezés előtt viszont érdemes a hálózati ügyintézést lefolytatnunk, tekintettel az ilyen beruházások számára. A hálózati engedélyes felé egy ú.n. igénybejelentés nyújtandó be, mely alapján „igényt tartunk a hálózati helyre”, engedélyt kérünk a közcélú hálózat használatára, villamos energia betáplálására. Ilyen igénybejelentés után a hálózati engedélyes minden esetben megvizsgálja az adott ingatlan esetén érvényes hálózati viszonyokat (középfeszültségű hálózat távolsága, stb.), valamint azt, hogy alállomási szinten engedélyezhető-e a rendszer létesítése. A hálózati engedélyes megadja a műszaki feltételeket, mellyel a rendszer telepíthető, amennyiben ezek a feltételek a beruházó számára elfogadhatóak, a hálózati ügyintézés szintén eredményesen lefolytatható.
A kiserőmű hozzávetőlegesen 30 évig működik üzembiztosan és gazdaságosan. A gyártók jellemzően 25 éves időszakra vonatkozóan vállalják, hogy a napelem modulok a névleges teljesítményük legalább 80 %-ának megfelelő teljesítménnyel fognak működni. A napelem modulok teljesítménye 30 év után egyre nagyobb ütemmel csökken. Az inverterek a 30 éves üzemeltetési időszakban, hozzávetőlegesen az időszak felénél (15 év) egy „nagyszervizt” igényelnek, melynek a költsége legalább a teljes beruházási költség 10 %-ának felel meg. A rendszer élettartama jelentős mértékben függ a beépített alkatrészek minőségétől és a szakszerű kivitelezéstől, valamint a megfelelő üzemeltetéstől.
Egy 500 kW teljesítményű rendszer hozzávetőlegesen 1 ha területet igényel, amennyiben földterületre történik a telepítés. Amennyiben megfelelő tetőfelület rendelkezésre áll, 1 kW egységnyi teljesítmény hozzávetőlegesen 7 m2 tetőfelületen helyezhető el. A tervezési munkák 2-6 hónap alatt elvégezhetők, a kivitelezés időigénye, amennyiben minden feltétel adott (engedélyek, jóváhagyások, megfelelő finanszírozás, munkavégzésre alkalmas időjárás), kevesebb, mint 30 nap is lehet.
A napelemes rendszerek fajlagos (1 kW teljesítményre vetített) ára a méret növekedésével csökken. Ez főként ipari csarnokok (trapézlemez, szendvicspanel tetőfedés) esetében követhető nyomon egyértelműen. Földterületre telepítés esetén az egyébként fajlagosan alacsony árat növelik az egyéb tételek árai: kerítés, biztonságtechnika, saját transzformátor, földre telepített tartószerkezet. A rendszerek ára az elmúlt években jelentősen csökkent, így egy 500-600 kW teljesítményű rendszer esetében az 1 kW teljesítményre vetített ár jellemzően nagyságrendileg nem haladja meg a 250.000 Ft-ot. Pontos ár a helyszíntől és a műszaki tartalomtól függően változik. A
beruházási díj mellett járulékos költségek továbbá a tervezési díjak, a terület művelési ágból való kivonásának díjai, hitelszerződésekhez kapcsolódó díjak, stb., melyek 2.000.000-7.000.000 Ft összeget érhetnek el, projekttől függően. Így a megtérülési idő KÁT / METÁR-KÁT rendszerben történő üzemeltetés esetén 6,5-8 év.
A napelemes rendszer hozama sok egyéb tényező mellett főként a telepítés helyszínétől és a napelem modulok tájolásától függ. Az 500 kW teljesítményű rendszerek jelentős része földterületre kerül telepítésre, ahol a tervezők minden esetben ideális tájolásra törekednek. Ideális tájolás esetén 1 kW teljesítményre vetítve átlagosan 1150-1200 kWh éves hozam tervezhető. 500 kW inverter teljesítményhez 530-600 kW napelem teljesítmény is telepíthető, így egy ekkora rendszer hozama nagyságrendileg 550.00-700.000 kWh/év. A hozam megfelelő üzemeltetéssel és a menetközbeni esetleges hibák minél hamarabbi kiszűrésével (AEG IMM rendszer) és javításával hosszútávon biztosítható.