


Innovatív napelemes megoldások 2.
Innovatív napelemes megoldások 2.
Korábbi cikkeinkben már írtunk az úszó napelemekről és más innovatív napelemes megoldásokról, ám a fotovoltaikus energia hasznosítása olyan ütemben fejlődik, hogy némi túlzással naponta jelennek meg az újabb és újabb fejlesztések, innovációk. Ezek közül válogattunk most egy újabb csokorra valót.
Kihajtható napelemes akkumulátor telefonok és tabletek töltésére
A napelemes telefontöltő mérete alig nagyobb egy névjegykártyánál, ám öt kihajtható panelből áll. Az időjárásálló fejlesztés a napra helyezve 1-2 óra alatt képes feltölteni egy mobiltelefont. Az akkumulátorhoz természetesen bármilyen USB csatlakoztatható, így nemcsak okostelefonok, hanem tabletek vagy más okoseszközök töltését is gond nélkül meg lehet oldani vele. Ez a napelemes eszköz főként azoknak lehet nagy segítség, akik például több napra „eltűnnek a térképről”, és olyan helyen kirándulnak, ahol nincsen hálózati áram, amire csatlakoztatni lehetne a hagyományos töltőket, ennek ellenére nem szeretnék teljesen megszakítani a kapcsolatot a külvilággal.
Napelemes villanyautó, amit soha nem kell tölteni
A kaliforniai székhelyű Aptera Motors egy olyan elektromos autó prototípusán dolgozik, ami napelemekkel állítja elő a működéséhez szükséges energiát, és soha nem igényel hálózati töltést. A közzétett adatok szerint az autó garantáltan képes lesz megtenni napi 40 mérföldet (64 km), illetve évi 11 ezer mérföldet (17 700 km) a karosszériába épített napelemeknek köszönhetően. Elsőre ez nem tűnik túl nagy távolságnak, de a statisztikák szerint a legtöbb autós Amerikában naponta átlagosan mindössze 29 mérföldet (46 km) tesz meg az autójával. Ez nagyjából rímel a magyarországi adatokra is, hiszen hazánkban az átlagos éves futásmennyiség 16 ezer km körül mozog, ami nagyjából napi 44 km-nek felel meg. Természetesen az Aptera háromkerekű modelljét hálózatról is lehet majd tölteni, ha valaki egyhuzamban szeretne nagyobb távolságot leküzdeni vele.
