A napenergia új korszaka az energiatárolás

2024. januárjától új időszámítás kezdődött a leendő hazai háztartási méretű napelemes kiserőművek életében.

Az említett teljesítmény tartományban a megújuló energia elszámolása megváltozott. Ha leegyszerűsítve vizsgáljuk, akkor a jelenlegi bruttó elszámolás a szaldó rendszerrel összevetve kedvezőtlenebb matematikai összefüggéseket mutat. Ez a hasonlítás azonban mára okafogyottá válik, hiszen az elszámolás változtatása egy új technológiai és energiafelhasználási korszak eljövetelét kényszeríti ki. Mivel a bruttó elszámolásban a vételezett kedvezményes áram (nagyságrendileg  40 Ft/kWh 2523 kWh/éves vételezés esetén) és a fel nem használt, hálózatra továbbított áram (nagyságrendileg 5 Ft/kWh) közötti forintális különbség mértéke indokolttá teszi olyan megoldások alkalmazását, ami minél nagyobb arányban segíti a háztetőn megtermelt energia hálózatra termelésének csökkentését. Az arányokat tovább rontja, ha nem rezsivédett áron számolunk, tehát a fogyasztás éves szinten nagyobb, mint 2523 kWh, mert ez esetben 70 Ft/kWh-val kell számolni a 2523 kWh feletti fogyasztást.

Ennek egyik technológiai előfeltétele az energiatároló rendszerek alkalmazása. Itt több megoldás is szóba jöhet, azonban a klasszikus és legelterjedtebb módozat az akkumulátoros energiatárolás. Az elmúlt években az akkumulátorok szédületes sebességgel fejlődtek, amelyet elsősorban az autóipari innovációk hajtottak.

A villamosenergia elszámolásából adódó különbözet csökkentésére az energiatárolóra, mint technológiai alapra kell tekintenünk.

Miért indokolt a tárolók létesítése?

Az elmúlt 10 évben a PV Napenergia által telepített szaldós átlagos családi rendszer esetén azt figyeltük meg, hogy általánosságban a megtermelt zöld energia 30%-át hasznosítja az épület a termelés időpillanatában. A maradék 70%-ot a hálózatra továbbítja a napelemes rendszer, majd azt onnan veszi vissza a felhasználó, amikor indokolt. Ez jellemzően akkor történik, amikor nincs energiatermelés, vagy nem elégséges.

Ennek következtében jól látható, hogy ha a villamosenergia felhasználás során a 70%-os arány csökkentése a lehető legnagyobb mértékben indokolt annak érdekében, hogy a karbonsemlegesség mellett gazdaságosan lehessen üzemeltetni jellemzően a családi házak napelemes rendszereit.

A hálózatról visszavételezett áram arányát az energiatároló közbeiktatása javítja. Gyakorlatilag az akkumulálható energia az ingatlanban marad és az kerül felhasználásra a fényszegény időszakokban.

Ezért van jelentősége az akkumulátorok alkalmazásának az újonnan létesített napelemes rendszereknél. Ez azonban új szintre emeli az energiagazdálkodást. Egy sokkal tudatosabb és jobban hasznosítható termékké válik a villamosenergia.

Mindez csak a kezdet, a technológiai alap. A hatékonyságot tovább lehet fokozni a felhasználói szokások fejlesztésével.

Mit jelent ez?

Arra kell törekedni, hogy az áramigényes feladatokat akkorra időzítsük, amikor energiatermelés van. Ennek persze az életszerűség nagyban csökkentheti a hatékonyságát, így érdemes olyan intelligens technológiákat beépíteni az otthonunkba, amelyek automatikusan az energiatermelést érzékelve működnek. Például olyan mosógépet használunk, ami rendelkezik szárító funkcióval így a bekészített szennyest a nap azon szakaszában mossa ki és szárítja meg, amikor nem vagyunk jelen, de az energia termelődik és erre utasítást ad neki egy okos rendszer.

Vagy például a klíma készüléket, hűtés vagy fűtésrásegítésnél akkor működtetjük, amikor az energia rendelkezésre áll. Így egy hőmérsékletileg előkészítettebb (hűtött, vagy előfűtött) lakást már kisebb energiaráfordítással tudjuk megfelelő komfortérzetre állítani.

A cél, hogy a megtermelt energia legalább 50-60%-a valós időben hasznosuljon. Ezzel lehet megfelelni a megtérülési elvárások értelmezhetőségének.

Ezek alapján a tudatosság szerepe és további innovatív technikák bevonása már a közel jövőben fel fog értékelődni. A PV Napenergia ügyfeleinek az energiatárolás mellett többek között ebben a tudatosságban tud technológiai és felhasználói segítséget nyújtani.

Ma még a megújuló energia korszakváltásának első lépéseinél vagyunk, aminek az alapja az energiatárolók minél nagyobb számú létesítése. Úgy látjuk, hogy azok lesznek az energiatároló korszaknak a győztesei, akik minél hamarabb kezdik el energiatárolóval kombinált napelemes beruházásaikat.

Ehhez most kiváló alapot biztosít a Napenergia Plusz Program, amelynél kulcsfontosságú a megfelelő technológia és kivitelező kiválasztása.

Érdemes cikkeinket továbbra is olvasni. A következőkben az akkumulátorokat boncolgatjuk ügyfeleink kérdései alapján, de szeretnénk a további műszaki és használhatósági aspektusokat is bemutatni.

Tarts velünk a megújuló energia világába!

További híreink