Úttörők vagyunk az energiaközösségek kialakításában!

A napenergia látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt években. Ha a fotovoltaikus jelenség felfedezésétől eltelt mintegy kétszáz éves evolúciót nézzük, igazán izgalmasnak mondható az elmúlt tíz év a technológia szemszögéből.

A szolár termékek tulajdonságai, a villamosenergia felértékelődése és karbonsemlegességi célok eléréséhez tett erőfeszítések révén az elmúlt évek során lehetőség nyílt az energiaközösségek kialakulására.

A PV Napenergia elkötelezett a tevékenységét és küldetését érintő innovációk alkalmazásában, így szakmai izgalommal vágtunk bele 2018-ban egy villamosenergia-elosztó rendszerrel kombinált napelemes rendszer tervezésébe.

A beruházást Győrben, a Bartók Béla úton hajtotta végre egy 7 lépcsőházas 105 lakásos társasház.

A rendszer különlegessége, hogy egy olyan energiaelosztó berendezés került telepítésre, ami alkalmas a napelemek által termelt zöld áram lakásonkénti elosztására.

Hogy ebben mi a különleges?

Korábban társasházak napelemes rendszert nem tudtak telepíteni csak közösségi terek világítására, vagy közös használatú eszközök, úgymint liftek működtetéséhez szükséges energia termeléséhez. Ez leginkább az energia elosztás, elszámolás és tulajdonjogi viszonyok szabályozása miatt volt csak ilyen formában megoldható.

A PV Napenergia által telepített eszközzel azonban a lakók a lakásuk villamosenergiájának mintegy 80%-át zöld áramból tudják fedezni úgy, hogy a jogilag osztatlan közös tulajdonnak számító tetőn elhelyezett rendszerből a beruházásban résztvevők szükségleteikhez mérten részesednek.

A projekt keretében az energiatermelésről egy 57,2 kWp-es 208 darabból álló napelemes rendszer gondoskodik, amelynél három inverter teszi felhasználhatóvá az áramot.

A telepítést 2019. október 16-án fejezte be a PV Napenergia csapata és a rendszer a mai napig üzemszerűen látja el a beruházásban résztvevő lakásokat.

A számok beszélnek

2023. május 31-ig a lakások által felhasznált zöld energia összesen 807.410 kWh (8.296.400 Ft plusz a közös villamosenergia költség) volt. Az elmúlt elszámolási időszakban (2023. november 30.) már közel a teljes többletet elhasználták, jelenleg a HMKE által éves szinten megtermelt energia 1%-át táplálják csak be a hálózatba, ami egy elképesztően jó arány, hiszen a megtermelődő energia közvetlenül hasznosul és így a hálózat terhelése a napelemes rendszer részéről minimális.

Ez a rendszer hazánkban az elsők között valósította meg azokat az elvárásokat, amelyek egy energiaközösség irányába támaszthatók, vagyis, hogy a résztvevők, mint egyébként is egy lakóközösség tagjai demokratikusan jutnak hozzá a megtermelt energiához és ezzel közvetve, vagy közvetlenül környezeti, gazdasági és szociális előnyöket nyújtanak egymás számára.

Újabb szint, az energiatárolás

A jövőben egy újabb szintre lépnek az energiaközösségeket támogató műszaki megoldások, hiszen megjelenik a rendszerek részeként az energiatárolás. Ennek köszönhetően az eltárolt energia alkalmas lehet a közösségek jelentős mértékű függetlenedésére. Ezenfelül az energiafelhasználás fizikai és gazdasági optimalizálására is.

Fontos volt számunkra, hogy részt vehettünk a győri beruházásban, hiszen elévülhetetlen tapasztalatokat szereztünk a több felhasználós napelemes rendszerek tervezésében és telepítésében. Jelenleg a győri koncepciót továbbfejlesztve egy valódi energiaközösség projekt megvalósításán dolgozunk és várhatóan 2024-ben az üzemszerű működés megkezdését szeretnénk véghez vinni.

A PV Napenergia Kft. az „Energiaközösségek kialakítását támogató több éves program megvalósítása keretében (2021-ÉMIMA)” pályázat egyik nyertese. Az elnyert 253.925.000 forint támogatásból a PV Napenergia társasházak tetejére fog napelemes rendszereket telepíteni, valamint kialakítja az ehhez kapcsolódó tároló- és költségmegosztó rendszereket 2024. július 1-i határidőig.

További híreink