Energiaközösségek Magyarországon

Az energiaközösségek viszonylag újnak számítanak hazánkban, de mivel az Európai Unió több országában már egy jól működő modellről van szó, jó eséllyel néhány éven belül szélesebb körben is elterjednek Magyarországon. De mit nevezünk valójában energiaközösségnek?

Önellátó sziget

Az energiaközösség egy energiatermelőkből és fogyasztókból álló társulás. Önkéntes részvételen alapul, tagjai pedig lehetnek természetes személyek, kisvállalkozások és helyi hatóságok is. Nem a pénzügyi haszonszerzés az elsődleges célja, hanem az, hogy tagjai egyformán és demokratikusan jussanak hozzá a megtermelt energiához, így környezeti, gazdasági és szociális előnyöket biztosítson számukra. A gyakorlatban egy energiaközösséget úgy kell elképzelni, mint egy mini állami szolgáltatót – egy energetikailag önellátó vagy majdnem önellátó szigetet. Egyes tagjai csak termelnek, mások termelnek és fogyasztanak is, de lehetnek csak fogyasztó tagjai is. Termelő lehet például egy ház saját napeleme, fogyasztó pedig egy lakás, egy családi ház, egy hivatal, egy vállalkozás vagy akár egy elektromos autótöltő állomás is. Az energiatároló biztosítja az esetlegesen túltermelt energia tárolását. A legfontosabb, hogy minden energiatermelő és energiatároló eszköz, valamint minden fogyasztó összeköttetésben van egymással.

Okos elosztás

A megtermelt és fogyasztott energiát egy okos szoftver tartja számon, és osztja le a megfelelő helyre. Ideális esetben a fogyasztók eltérő fogyasztási szokásokkal rendelkeznek, tehát nem ugyanolyan napirend szerint élnek, és nem ugyanabban a napszakban van mindnyájuknak energiára szüksége, így időben egyenletesen eloszlik a megtermelt energia fogyasztása. Ha egy energiaközösség valamivel több energiát tud termelni, mint amennyit a tagok fogyasztanak, akkor akár teljesen függetlenné is válhat a hálózattól. Sőt, kereskedhet is a szolgáltatóval, és értékesítheti a megtermelt többlet energiát.

A PV Napenergia Kft. az „Energiaközösségek kialakítását támogató több éves program megvalósítása keretében (2021-ÉMIMA)” pályázat egyik nyertese. Az elnyert 253.925.000 forint támogatásból a PV Napenergia társasházak tetejére fog napelemes rendszereket telepíteni, valamint kialakítja az ehhez kapcsolódó tároló- és költségmegosztó rendszereket 2024. július 1-i határidőig.

További híreink